21 5A All District Team

Creme Of The Crop

I'll be posting the All District Teams From the Golden Triangle Region this week!

All-District 21-5A

MVP — Christine Michael, RB, West Brook, 5-11, 205, Sr.

Offensive MVPs — Keagan Kogut, QB, Sterling, 6-3, 180, Sr.; and Barrett Matthews, TE, North Shore, 6-2, 235, Sr.

Defensive MVP — Daniel Salinas, LB, North Shore, 6-1, 205, Sr.

Coach of the year — David Aymond, North Shore.

First-team offense

Center — Jeremiah Hesler, North Shore, 6-1, 250, Sr.; Markell McCartney, West Brook, 6-2, 250, Sr.

Offensive line — Austin Riley, Lee, 6-2, 286, Sr. (unanimous); Jerrel Watkins, Channelview, 6-3, 260, Sr.; Trey Hopkins, North Shore, 6-4, 275, Jr.; Nick Andrepoint, West Brook, 6-2, 245, Sr.

Tight end — Barrett Matthews, North Shore, 6-2, 235, Sr. (unanimous).

Quarterback — Christian Louis, West Brook, 6-0, 215, Sr.

Fullback — Dean Broussard, North Shore, 5-8, 210, Sr. (unanimous).

Running back — Christine Michael, West Brook, 5-11, 205, Sr. (unanimous); Tracy Woods, North Shore, 5-11, 215, Jr.

Wide receivers — Ryan Grant, West Brook, 6-2, 180, Sr. (unanimous); Deandrew White, North Shore, 6-0, 175, Jr.; Solomon Jones, Port Arthur, 5-6, 145, Sr.

First-team defense

Defensive end — Jestin White, North Shore, 6-5, 200, Sr.; Terrance Kindle, North Shore, 6-4, 225, Sr.; Radermon Scypion, Port Arthur, 6-4, 220, Sr.

Defensive line — Thad Randle, North Shore, 6-2, 270, Sr. (unanimous); Roland Bordelon, West Brook, 6-4, 250, Sr. (unanimous); Darren Montgomery, Lee, 6-1, 265, Sr.; Tyrone Campbell, Channelview, 6-1, 265, Sr.

Inside linebacker — Daniel Salinas, North Shore, 6-1, 205, Sr. (unanimous); Adorian Underwood, West Brook, 5-10, 190, Sr.

Outside linebacker — Trey Murray, Lee, 5-11, 180, Jr.; Derrick Matthews, North Shore, 6-0, 175, Soph.; Caleb Gatlin, West Brook, 6-1, 190, Sr.

Secondary — Thomas Bates, Lee, 5-11, 180, Sr.; Andrae May, North Shore, 6-1, 175, Sr.; Larry Stephens, North Shore, 6-0, 175, Jr.; Alton Demby, North Shore, 5-10, 175, Jr.; Desmon Gardiner, Port Arthur, 6-0, 175, Sr.; Brandon Broussard, West Brook, 5-11, 170, Sr.

First-team specialists

Kicker — Israel Rodriguez, Sterling, 5-11, 160, Sr.; Ricardo Perez, North Shore, 5-9, 150, Jr.

Punter — Abraham Lugo, North Shore, 5-11, 190, Sr. (unanimous)

Deep snapper — Trace Thurgood, Sterling, 5-10, 175, Sr.

Punt returner — Thomas Bates, Lee, 5-11, 180, Sr.; Alton Demby, North Shore, 5-10, 175, Jr.

Kick returner — Thomas Bates, Lee, 5-11, 180, Sr.

Second-team offense

Center — Ian Irby, Sterling, 6-1, 250, Sr.

Offensive line — Tim Smith, Lee, 6-5, 275, Jr.; Michael Gibson, Sterling, 6-3, 285, Sr.; Secrick Flowers, North Shore, 6-2, 275, Soph.; Jason Clayton, North Shore, 6-2, 330, Sr.; Cedric Franklin, West Brook, 6-0, 260, Sr.; Michael Broussard, West Brook, 6-0, 260, Sr.

Tight end — Ernest Thompson, Channelview, 6-2, 215, Sr.

Quarterback — Keagan Kogut, Sterling, 6-3, 180, Sr.; Alex Tillman, North Shore, 5-9, 185, Sr.

Fullback — Donovan Raymond, Lee, 5-10, 185, Sr.

Running back — Lesroy Clarke, Sterling, 5-8, 170, Sr.; Deaundre Jones, North Shore, 5-7, 165, Sr.

Wide receiver — Chance Nelson, Sterling, 5-8, 165, Soph.; Chris Hawkins, Channelview, 6-2, 175; Chance Filer, Port Arthur, 6-1, 205, Sr.

Second-team defense

Defensive end — Justin Hudson, Sterling, 5-10, 205, Sr.; Brandon Bridgewater, Channelview, 6-2, 180, Sr.; Ben Goodman, West Brook, 6-4, 215, Soph.

Defensive line — Zach Zellars, Lee, 6-2, 235, Sr.; Jarrod Foster, North Shore, 6-1, 250, Jr.; Mark Simon, West Brook, 6-2, 260, Sr.

Inside linebacker — Ashton Smith, Channelview, 5-8, 180, Jr.; Earl Hines, Port Arthur, 6-1, 205, Jr.

Outside linebacker — Dwain Nicholas, Sterling, 6-3, 190, Sr.; Taylor Reed, West Brook, 6-0, 205, Sr.

Secondary — Collin Bieschke, Lee, 5-11, 165, Sr.; Mark Gray, Sterling, 5-11, 185, Sr.; Johnell Hayden, Sterling, 5-11, 165, Sr.; Eric Ruben, North Shore, 5-9, 175, Sr.

Honorable mentions

Sterling — Fitiseula Partsch, OL, 6-4, 300, Sr.; Hayden Jones, OL, 6-2, 270, Sr.; Daniel Rougely, WR, 5-7, 155, Sr.; Andre Corley, WR, 6-2, 170, Jr.; Curtis Jenkins, DL, 5-10, 260, Jr.; Marc Michel, LB, 5-8, 190, Sr.; Malcolm Zeno, LB, 5-10, 185, Sr.; Paul Booker, DB, 5-11, 160, Sr.

Lee — Eddie Pasillas, OL, 6-0, 207, Jr.; Andrew Casas, OL, 6-1, 277, Sr.; Jahwran Goode, WR, 6-1, 169, Sr.; C.J. Mixon, WR, 5-11, 148, Soph.; Steven Cleveland, DL, 6-0, 238, Soph.; Zack Tunwar, LB, 5-9, 183, Sr.; Dandrick Jackson, LB, 5-11, 185, Jr.; Trent Warren, 6-0, 173, Jr.

TexasPrepReport.com Recommended Stories